Skončíme na úrade práce!

Autor: Lukáš Paľko | 21.2.2016 o 0:00 | (upravené 22.2.2016 o 7:48) Karma článku: 5,11 | Prečítané:  151x

Myslel som si, že môj "pobyt" na úrade práce po skončení vysokej školy bude len dočasný, kým si nenájdem zamestnanie. No mýlil som sa...

        Jedna zo skúšok dospelosti pre mňa ako mladého človeka bolo stretnutie s úradom práce. Mal som plány, chcel sa postaviť na vlastné a potreboval si vybaviť živnosť. Všetci ma od toho zrazu odhovárali, každý mi tvrdil, že idem na neľahkú cestu z ktorej sa už mnohí vrátili späť. Nepočúval som ich, vždy som si šiel za svojim a nenechal sa odradiť ani vtedy.

        Takisto, ako mnohí z Vás, som využil možnosť požiadať o dotáciu pre svoj podnikateľský plán. Nikdy predtým by som si nemyslel, že sa z toho vykľuje taká naháňačka. Príprava samotného projektu k posúdeniu zaberie nejaký čas. Tam som pochopil, čo vlastne idem robiť a presvedčil sa, že to je naozaj to, čo chcem. To bola tá pozitívnejšia skúsenosť a môžem každému odporučiť, aby sa poriadne zamyslel nad tým, ako by mali vyzerať nasledujúce roky vo Vašom živote. Podnikateľský plán je presne o tom. Zhodnotiť klady a zápory Vašej voľby.

        Projekt bol hotový, stačí len pár pečiatok, vravím si. A tam sa to začalo. Daňový úrad si dával načas, sociálna poisťovňa mala svoje stránkové dni, inšpektorát práce takisto. Celé to komunikovať s úradom práce v niekoľkých dverách bolo tiež únavné. Napadlo ma, že je to celé nastavené tak, aby to človeka odradilo a radšej nič neriešil. Dva týždne úradov dali zabrať, ale zvládol som to.

        O štyri mesiace som bol naspäť s ďalšími požiadavkami a keď mi tam zahlásili, že musím všetky potvrdenia z inšpektorátu, sociálnej poisťovne a daňového úradu získať znova, neveril som vlastným ušiam. Kypel som hnevom a nedokázal pochopiť, ako môže byť na Slovensku toľko úradov a nemožné udržať jeden fascikel s potvrdeniami pokope.

        Odvtedy prešlo pár rokov, ale nezmenilo sa toho veľa. Okrem jednej veci. Dnes som pripravený začať to meniť ja. Mám na to silný program, ktorý chce z podlahy úradov pozbierať roztratené fascikle. Jednoducho, zmestia sa všetky na internet. Jedna stránka, kde máte vo svojej osobnej zložke všetky potvrdenia, nie je príbeh z kategórie vedecko-fantastickej literatúry. Je to fakt. Je rok 2016.

        So Sieťou skončíme túto naháňačku s pečiatkami. Skončíme s úradmi ako ich vidíme dnes. Stačí nám jeden jediný, prehľadný a fungujúci úrad. 5. marca o tom rozhodnete aj Vy a pod číslom 66 nájdete istotu, že za to bude niekto v parlamente bojovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?